Zuhause / Pushbutton Switches / YB215CWCKG01-5D12-EB
minImg
YB215CWCKG01-5D12-EB
NKK Switches
Produkt-Nr.:
YB215CWCKG01-5D12-EB
Hersteller:
NKK Switches
Beschreibung:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB2
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 28 V