Zuhause / Pushbutton Switches / YB226CWCSW01-5C12-CB
minImg
YB226CWCSW01-5C12-CB
NKK Switches
Produkt-Nr.:
YB226CWCSW01-5C12-CB
Beschreibung:
DPDT ON-ON PANEL SEAL SILVER BEZ
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB2
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V