YB25CKG01-1F24-JF
NKK Switches
Produkt-Nr.:
YB25CKG01-1F24-JF
Hersteller:
NKK Switches
Beschreibung:
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 28 V