YQ1261500000G
Amphenol Anytek
Produkt-Nr.:
YQ1261500000G
Hersteller:
Amphenol Anytek
Beschreibung:
TERM BLK 6P SIDE ENT 3.81MM PCB
Benutzer handbuch
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M2
Contact Material - Plating -
Positions Per Level 6
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Color Green
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 16-24 AWG
Number of Levels 2
Series YQ
Voltage 300 V
Mfr Amphenol Anytek
Pitch 0.150" (3.81mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 10 A