ZSS-132-03-S-D-710
Samtec Inc.
Produkt-Nr.:
ZSS-132-03-S-D-710
Hersteller:
Samtec Inc.
Beschreibung:
CONN HDR .100" 64POS
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.710" (18.03mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Elevated
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.250" (6.35mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 64
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Flex Stack, ZSS
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Bulk
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)