0242.050HAT1S
Littelfuse Inc.
Produkt-Nr.:
0242.050HAT1S
Hersteller:
Littelfuse Inc.
Beschreibung:
FUSE CRTRDGE 50MA 250VAC/VDC AXL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 0.000103
Applications Hazardous Locations
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 11.34 Ohms
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 50mA
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Product Status Active
Series 242
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250 VAC