10080054-073LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
10080054-073LF
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.234" (5.94mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Blue
Contact Length - Post 0.160" (4.06mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Tray
Overall Contact Length 0.629" (15.97mm)