105PPA152KS
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
105PPA152KS
Beschreibung:
CAP FILM 1UF 10% 1.5KVDC AXIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.201" Dia x 2.323" L (30.50mm x 59.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.2 mOhms
Ratings -
Series PPA
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1 µF