105PSB700K2J
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
105PSB700K2J
Beschreibung:
CAP FILM 1UF 10% 700VDC RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 420V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1 µF