1208P202
Nidec Components Corporation
Produkt-Nr.:
1208P202
Beschreibung:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Benutzer handbuch
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 16
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.264" x 0.165" Face (6.70mm x 4.20mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Obsolete
Resistance 2 kOhms
Series 1208
Power (Watts) 0.5W, 1/2W