TE Connectivity Measurement Specialties
Produkt-Nr.:
1240-100D-3L
Hersteller:
Paket:
-
Charge:
-
Beschreibung:
SENSOR 100PSID 0.13" .05V
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Bitte senden Sie RFQ, wir werden sofort antworten.

| Operating Pressure | 100PSI (689.48kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Termination Style | PCB |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Port Size | Male - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual |
| Port Style | Barbless |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Obsolete |
| Pressure Type | Differential |
| Supplier Device Package | - |
| Series | 1240 |
| Accuracy | ±0.1% |
| Package / Case | 8-DIP Module |
| Voltage - Supply | 1.235V |
| Output | 0 mV ~ 50 mV |
| Mfr | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Features | Temperature Compensated |
| Package | Bulk |
| Maximum Pressure | 200PSI (1378.95kPa) |
| Base Product Number | 1240 |