125142U040AK1A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
125142U040AK1A
Beschreibung:
CAP ALUM 1400UF 40V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.750" (44.45mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.399" Dia (35.54mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 125
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1400 µF