125PSB152K4R
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
125PSB152K4R
Beschreibung:
CAP FILM 1.2UF 10% 1.5KVDC RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC 650V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.2 µF