12KPE72AH
Eaton - Electronics Division
Produkt-Nr.:
12KPE72AH
Paket:
P600
Beschreibung:
TVS DIODE 72VWM UNI
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 103.4A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 80V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 12000W (12kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series Automotive, AEC-Q101, 12KPExxH
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 116V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 72V