14-810-90R
Aries Electronics
Produkt-Nr.:
14-810-90R
Hersteller:
Aries Electronics
Beschreibung:
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
Auf Lager : 845
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 1 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle, Vertical
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 14 (2 x 7)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Series Vertisockets™ 800
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Tin
Mfr Aries Electronics
Termination Post Length 0.150" (3.81mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)