14-810-90WR
Aries Electronics
Produkt-Nr.:
14-810-90WR
Hersteller:
Aries Electronics
Beschreibung:
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
Benutzer handbuch
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 1.5 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle, Vertical
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 14 (2 x 7)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Series Vertisockets™ 800
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Gold
Mfr Aries Electronics
Termination Post Length 0.145" (3.68mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)