1.5KE160H
Taiwan Semiconductor Corporation
Produkt-Nr.:
1.5KE160H
Beschreibung:
1500W, 160V, 10%, UNIDIRECTIONAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 230V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V