Zuhause / SCRs / 16TTS12STRL
minImg
16TTS12STRL
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Produkt-Nr.:
16TTS12STRL
Paket:
TO-263AB (D²PAK)
Beschreibung:
SCR 1.2KV 16A D2PAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Off State (Max) 500 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
SCR Type Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 10 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Voltage - Off State 1.2 kV
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Tape & Reel (TR)
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Base Product Number 16TTS12
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A @ 50Hz