16UL1061STRBRO1000
Remington Industries
Produkt-Nr.:
16UL1061STRBRO1000
Beschreibung:
#16 UL1061 300V WIRE BRO 1000'
Auf Lager : 50
Benutzer handbuch
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings UL Style 1061
Series -
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 26/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Brown
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.080" (2.03mm)