170564J400QF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
170564J400QF
Beschreibung:
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC AXIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia x 1.299" L (14.50mm x 33.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 31 mOhms
Ratings -
Series 170
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.56 µF