20021521-00044D4LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021521-00044D4LF
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 44POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 44
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Minitek127® 20021521
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)