20UL1429STRVIO500
Remington Industries
Produkt-Nr.:
20UL1429STRVIO500
Beschreibung:
#20 UL1429 150V WIRE VIO 500'
Auf Lager : 20
Benutzer handbuch
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings UL Style 1429
Series -
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 150V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.057" (1.45mm)