222ADVAB
CTS Electrocomponents
Produkt-Nr.:
222ADVAB
Beschreibung:
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 12V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color -
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard
Actuator Length, Right Angle -
Circuit SPST-NO
Outline 6.20mm x 6.20mm
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 222A
Switch Function Off-Mom
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 260gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Non-Illuminated
Features Tactile Feedback
Package Bag
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC