224AMVACR
CTS Electrocomponents
Produkt-Nr.:
224AMVACR
Beschreibung:
TACTILE SWITCH
Benutzer handbuch
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 120gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel 0.30mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Height off PCB, Vertical 7.30mm
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Standard
Circuit SPST-NO
Outline 12.00mm x 12.00mm
Mounting Type Surface Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 224A