228AMVAAFCNR
CTS Electrocomponents
Produkt-Nr.:
228AMVAAFCNR
Beschreibung:
228AMVAAFR+C STYLE IN NATURAL CO
Benutzer handbuch
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 160gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Amber
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Round Button
Circuit SPST-NO
Outline 7.20mm x 6.80mm
Mounting Type Surface Mount
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 228A