228AMVAYGFBMSCR
CTS Electrocomponents
Produkt-Nr.:
228AMVAYGFBMSCR
Beschreibung:
228AMVAYGFR+B STYLE IN MISTY SIL
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Green/Yellow
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Oval Button
Circuit SPST-NO
Outline 7.20mm x 6.80mm
Mounting Type Surface Mount
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) 1.9 VDC
Series 228A