308NPC10K
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
308NPC10K
Beschreibung:
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.750" (19.05mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 295°
Series 308NPC
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)