309NPC500
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
309NPC500
Beschreibung:
POT 500 OHM 1W CERMET LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.750" (19.05mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 295°
Series 309NPC
Power (Watts) 1W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Cermet
Resistance (Ohms) 500
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)