380LX331M160H012
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
380LX331M160H012
Beschreibung:
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 603mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 380LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 330 µF