381EL102M160K032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
381EL102M160K032
Beschreibung:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 180mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 381EL
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.08 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 µF