400BXC1MEFCTA8X11.5
Rubycon
Produkt-Nr.:
400BXC1MEFCTA8X11.5
Hersteller:
Rubycon
Beschreibung:
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series BXC
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1 µF