400CXW15MEFR8X25
Rubycon
Produkt-Nr.:
400CXW15MEFR8X25
Hersteller:
Rubycon
Beschreibung:
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series CXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 15 µF