400MXT820MEFCSN30X45
Rubycon
Produkt-Nr.:
400MXT820MEFCSN30X45
Beschreibung:
ALUM CAP SNAP IN
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.26 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MXT
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.164 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 820 µF