400VXT1000MEFCSN35X45
Rubycon
Produkt-Nr.:
400VXT1000MEFCSN35X45
Beschreibung:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.51 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series VXT
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.514 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1 mF