420CXW100MEFC14.5X40
Rubycon
Produkt-Nr.:
420CXW100MEFC14.5X40
Hersteller:
Rubycon
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series CXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.34 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF