450USC150MEFC22X40
Rubycon
Produkt-Nr.:
450USC150MEFC22X40
Hersteller:
Rubycon
Beschreibung:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.18 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series USC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.652 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 150 µF