53C33.5MEG
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
53C33.5MEG
Beschreibung:
POT 3.5M OHM 2W PLASTIC LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 312°
Series 53C
Power (Watts) 2W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 3.5M
Size - Body Round - 1.094" Dia (27.78mm)