550211T450AH2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
550211T450AH2B
Beschreibung:
CAP ALUM 210UF 450V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.717" (69.01mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.399" Dia (35.53mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 399mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 550
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 210 µF