550C542T500DN2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
550C542T500DN2B
Beschreibung:
CAP ALUM 5400UF 500V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.625" (193.68mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 20.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 26.1mOhm
Ratings -
Series 550C
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 34.48 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 5400 µF