Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
55508-110LF
Hersteller:
Paket:
-
Charge:
-
Beschreibung:
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
1
$2.5175
$2.5175
10
$2.28665
$22.8665
100
$2.01438
$201.438
500
$1.712223
$856.1115
1000
$1.460426
$1460.426
5000
$1.309347
$6546.735
Nicht der Preis, den Sie wollen? Senden Sie jetzt RFQ und wir werden Sie so schnell wie möglich kontaktieren.

| Insulation Height | 0.091" (2.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 200V |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Connector Type | Receptacle |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 2 |
| Applications | General Purpose, Industrial, Medical |
| Number of Positions | 10 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Plastic |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Shape | Square |
| Series | Minitek® 2.00mm |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Insulation Color | Black |
| Contact Length - Post | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 55508 |