63ZL82MEFC8X16
Rubycon
Produkt-Nr.:
63ZL82MEFC8X16
Hersteller:
Rubycon
Beschreibung:
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 332.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZL
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 82 µF
Package Bulk
Impedance 160 mOhms