7246R20KL.25
TT Electronics/BI
Produkt-Nr.:
7246R20KL.25
Hersteller:
TT Electronics/BI
Beschreibung:
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±5%
Built in Switch None
Actuator Length 0.811" (20.60mm)
Number of Turns 10
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±130ppm/°C
Product Status Active
Rotation 3600°
Series 7246
Power (Watts) 2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Wirewound
Resistance (Ohms) 20k
Size - Body Round - 0.875" Dia (22.20mm)