74AC240MTC
onsemi
Produkt-Nr.:
74AC240MTC
Hersteller:
onsemi
Paket:
20-TSSOP
Beschreibung:
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-TSSOP
Series 74AC
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Mfr onsemi
Number of Elements 2
Package Tube
Current - Output High, Low 24mA, 24mA