74F379PC
onsemi
Produkt-Nr.:
74F379PC
Paket:
16-PDIP
Beschreibung:
IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16DIP
Benutzer handbuch
Clock Frequency 140 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6.5ns @ 5V, 50pF
Current - Quiescent (Iq) 40 mA
Number of Bits per Element 4
Output Type Complementary
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-PDIP
Series 74F
Function Standard
Type D-Type
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Number of Elements 1
Package Tube
Current - Output High, Low 1mA, 20mA