757D278M016EK3D
Vishay Sprague
Produkt-Nr.:
757D278M016EK3D
Beschreibung:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.098" (27.90mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.15 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 74mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.82 A @ 40 kHz
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 2700 µF
Package Bulk
Impedance 28 mOhms