75844-340-22LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
75844-340-22LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Contact Finish Thickness - Mating 150.0µin (3.81µm)
Current Rating (Amps) 5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.405" (10.29mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.625" (15.88mm)