91596-028TRLF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
91596-028TRLF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.091" (2.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle, Bottom Entry
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 28
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)