95278-102A40LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
95278-102A40LF
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.315" (8.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)