95293-102-16LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
95293-102-16LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 130°C