98401-401A20LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
98401-401A20LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.084" (2.14mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)